SliderSliderSlider

 

کد خبر: 3212
تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۲۹ تیر ۱۴۰۱ ۱۸:۱۰
دسته: اخبار
پرینت
ایمیل

نقش وکیل در پرونده های حقوقی چیست و چه کمکی به موکل می‌کند؟

وکیل حقوقی فردی است که از جانب موکل اجازه دارد در رابطه ‌با مسائل حقوقی او به مراجع قضایی و غیرقضایی مراجعه کند. او وظیفه دارد در رابطه ‌با احقاق حقوق موکل خود و در رابطه ‌با موضوع مطرح شده در مراجع قضایی و غیرقضایی مطابق حدود اختیارات خود انجام‌وظیفه کند. کلیه اقدامات وکیل در مراجع قانونی، مطابق قانون مدنی جهت انجام امور موکل او است. اما وکیل کیفری چگونه می‌تواند به موکل خود کمک کند؟ مطلبی است که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم. همچنین در ادامه شما را با یک مؤسسه حقوقی معتبر و کاردان آشنا می‌کنیم تا با کمک آن‌ها امور حقوقی خود را پیگیری کنید. پس بهتر است مطالعه ادامه این مطالب را از دست ندهید.

وکیل کیفری چه کسی است؟

وکیل کیفری به وکیلی گفته می‌شود که در دعاوی کیفری دارای تخصص و تبحر است. دعاوی کیفری به  مجموعه‌ای از امور خاص گفته می‌شود که پس از طرح آن دعاوی، دادگستری و در اغلب موارد دادسرا اقدام به بررسی می‌کند و در جهت کشف جرم و تعقیب متهم، تحقیقات مقدماتی را انجام می‌دهد. وکیل کیفری فردی است که می‌تواند در دعاوی کیفری از قبیل فروش مال غیر، سرقت، جعل اسناد و مدارک، ترک انفاق، کلاهبرداری، اختلاس و غیره اقداماتی انجام دهد. وکلای کیفری می‌توانند در دادگاه کیفری، سازمان تعزیرات حکومتی و دادسرا به وکالت بپردازند.


به‌طورکلی این وکیل از نظر آزادی و حقوق فردی است که با حساس‌ترین مشکلات جامعه دست‌وپنجه نرم می‌کند. در حقیقت وکلای کیفری تلاش می‌کنند تا مانند هر وکیل دیگری وظیفه دفاعی خود را به بهترین شکل ممکن جهت تحقق حقوق موکل خود انجام دهند. اما عملکرد این وکلا با عملکرد سایر وکلا در حوزه‌های مختلف قانون یکسان نیست. وکلای کیفری در حوزه‌ای مشغول به فعالیت هستند که به‌صورت مستقیم به حقوق افراد مربوط می‌شود. ازاین‌رو به وکلای کیفری، وکیل‌مدافع نیز گفته می‌شود.

اصلی‌ترین وظیفه وکیل کیفری چیست؟

یکی از مهم‌ترین وظایف وکیل کیفری فراهم نمودن دعوی است. اگر وکیلی تعهد داده باشد تا به‌عنوان وکیل شاکی وکالت کند، در آن صورت موظف است درخواست‌های موکل خود را با شکایتی که تنظیم کرده است، مطرح سازد. از طرف دیگر فراهم نمودن دفاعیه وظیفه دیگری است که بر عهده این وکلا می‌باشد. وکلای کیفری می‌توانند وکالت افرادی را که بنا به دلایلی مرتکب جرم شده‌اند و تحت تعقیب هستند را بر عهده گیرند.
 به‌عنوان‌مثال این وکلا می‌توانند پرونده فردی را که متهم به قتل عمدی است را بررسی کنند. آنها می‌توانند دررابطه‌با جرم موردنظر تحقیق کنند و تلاش کنند تا شاید بتوانند موجب تخفیف مجازات متهم شوند. وکلای کیفری می‌توانند در زمان بازجویی و دادرسی نقش فعالی را ایفا کنند. آن‌ها این اختیار را دارند که در جدی‌ترین جنایات نیز مواردی را که ممکن است موجب کاهش مجازات مجرم شوند را همراه با ارائه شواهد و مدارک مرتبط به دادگاه جهت بررسی ارائه دهند.
بنابراین وکیل کیفری می‌تواند در پرونده‌های مانند زورگیری، سرقت و قتل‌های عمد و غیرعمد جهت دفاع از موکل خود در دادگاه حضور یابند.

بهترین وکیل کیفری

بهترین وکیل کیفری می‌تواند به‌صورت تخصصی در امور کیفری فعالیت کند. این فرد معمولاً با دادرسی‌های کیفری بیشتر آشنا است. این وکلا از حقوق متهم و شاکی کاملاً آگاه هستند. از طرف دیگر برخی از وکلا پس از دریافت مدرک کارشناسی تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در زمینه حقوق جزا ادامه می‌دهند. همین امر موجب می‌شود تا این افراد با ترکیب تخصص و تجربه خود  بتوانند از پرونده‌های کیفری به‌خوبی دفاع کنند.
وکلای این مؤسسه تاکنون موفق شده‌اند خدمات ارزشمند و کارآمدی را به موکلان خود ارائه دهند و تعهدات یک وکیل نسبت به موکل را به بهترین شکل ممکن انجام دهند. شما می‌توانید با پشتیبانی وکیل کیفری در تهران به‌صورت کامل به حقوق قانونی خود دست‌یابید. زیرا عملکرد این مؤسسه و تعداد پرونده‌های موفقی که وکلای این مجموعه طی سال‌های اخیر انجام داده‌اند به‌گونه‌ای بوده است که حدود ۸۰ درصد از پرونده‌های کیفری و حقوقی به موفقیت دست‌یافته‌اند.
 

افراد چه زمانی به وکیل کیفری نیاز دارند؟

معمولاً افراد زمانی که با یک مشکل حقوقی مواجه شوند به وکلا مراجعه می‌کنند. اما مشکلات حقوقی همیشه ساده و پیش‌پاافتاده نیست. برخی مواقع مشکل حقوقی به‌گونه‌ای است که دارای حساسیت بیشتری است و ممکن است جان و مال و یا حیثیت افراد در میان باشد. در این زمان می‌توان با کمک وکلای کیفری کاردان، جهت احقاق کلیه حقوق موکل به بهترین شکل ممکن، پرونده را پیگیری کرد. معمولاً وکلای کیفری تخصص بیشتری جهت دفاع از حقوق موکلان خود دارند. حال فرقی ندارد که موکل متهم است یا شاکی درهرصورت با پشتیبانی وکلای کیفری می‌توان پرونده را در مسیر درست قرارداد و بهترین شکل ممکن از حقوق خود دفاع کرد.
 

سخن پایانی

به‌طورکلی وکلای کیفری می‌توانند وکالت حساس‌ترین پرونده‌ها را برعهده گیرند و جهت احقاق حقوق موکل خود در دادگاه حضور یابند. در نتیجه می‌توان گفت داشتن یک وکیل کیفری کاردان و باتجربه که بتواند مجازات متهم را کاهش دهد بسیار مهم و حساس است.

بازدید: 136

تذکر: قبل از هرگونه برنامه ریزی برای حضور و یا اقدامی در رابطه با رویدادها، از مسئولین برگزاری، صحت اطلاعات مورد نظر، شامل زمان، مکان و جزئیات مربوطه را پیگیری نمایید.